معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > رویترز:تمایل فرانسه برای ادامه مبادلات تجاری با ایران به رغم تهدیدهای ترامپ


  چاپ        ارسال به دوست

رویترز:تمایل فرانسه برای ادامه مبادلات تجاری با ایران به رغم تهدیدهای ترامپ

رویترز:تمایل فرانسه برای ادامه مبادلات تجاری با ایران به رغم تهدیدهای ترامپ

براساس این گزارش، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی از زمانی که پاریس، واشنگتن و قدرت های جهانی دیگر در زمینه لغو بخش اعظم تحریم های اقتصادی علیه ایران توافق کردند، درصدد افزایش سطح تبادلات تجاری خود با تهران برآمده اند. 
اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هیچ گاه بی حرمتی خود نسبت به توافق هسته ای را پنهان نکرد و به اعمال مجدد تحریم های واشنگتن وعده داد، مگر اینکه فرانسه، انگلیس و آلمان در توافق تغییراتی به میل وی ایجاد کنند.
با این حال، «جوفری کلستین اوربن» مدیر روابط دو جانبه در وزارت دارایی فرانسه گفت: ما شرکت های تجاری را به حفظ داد و ستد در ایران ترغیب می کنیم. 
وی افزود: ما در عرصه بین المللی در وضعیت معلقی قرار داریم. هیچ کس نمی داند پس از ماه می (خرداد ماه) چه اتفاقی خواهد افتاد. شرکت های فرانسوی با این بلاتکلیفی رو به رو هستند و چنانچه خواستار تجارت در ایران باشید، باید این وضعیت را بپذیرید. 
براساس این گزارش، فرانسه که از قبل از سقوط حکومت شاه در ایران در سال 1979 از روابط تجاری نزدیکی با تهران برخوردار بوده و چند کارخانه بزرگ فرانسوی از جمله رنو را در این کشور مدیریت می کند، پس از لغو تحریم ها در سال 2016 درصدد تعمیق روابط تجاری با ایران برآمده است. 
به گفته کلستین اوربن، میزان صادرات فرانسه به ایران برای یازده ماه سال 2017 با افزایش 120 درصدی به یک میلیارد و 290 میلیون یورو (یک میلیارد و 580 میلیون دلار) رسید و واردات این کشور نیز با رشد 80 درصدی، دو میلیارد و 160 میلیون یورو برآورد شد. 
این مقام فرانسوی یادآور شد که اولویت فرانسه در کوتاه مدت، حفظ مبادلات تجاری به صورتی ساده و تکمیل طرحی در سال جاری برای عرضه اعتبارات یورو به خریداران ایرانی کالاهای فرانسوی است، تمهیدی که امکان تجارت دو جانبه در خارج از چارچوب تحریم های آمریکا را حفظ خواهد کرد. 
رویترز در ادامه این گزارش آورد: تهران به پیوستن به تجارت جهانی پس از توافق هسته ای امیدوار بوده، اما متقاعد نشدن بانک های غربی برای پذیرش داد و ستد با ایران به مانعی اصلی در این زمینه تبدیل شده است.


٢٢:٤٢ - 1396/11/19    /    شماره : ٤٩٩٦٦٧    /    تعداد نمایش : ٤٧خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر